تبلیغات
پارسه - مطالب اردیبهشت 1388

بوی نفت در صحنه‌ی رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری

چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388 11:31 ق.ظ   نویسنده : حسن      


‌محمود احمدی‌نژاد صبح دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت، از فرصت دیدار با مدیران ارشد صنعت نفت استفاده کرد تا در جمع خبرنگاران یکی از برنامه‌های آینده‌ی دولت احتمالی‌اش را تشریح کند. رئیس جمهور از طرح ویژه‌ی دولت برای انتشار اوراق مشاركت و توزیع سود صنعت نفت میان همه ایرانیان خبر داده است. مهدی کروبی پیشتر در دومین بیانیه انتخاباتی خود که عنوان آن «مردمی کردن درآمد نفت» است از برنامه‌ی مشابهی سخن گفته بود.

 

دبیرکل حزب اعتماد ملی در بیانیه دوم‌اش با اشاره به نقش محوری نفت در اقتصاد و سیاست کشور می‌نویسد، ابعاد مختلف این مسئله از سوی تیم اقتصادی حزب بررسی شده که در نهایت بر سر طرح یادشده به توافق رسیدند. او طراح ایده‌ی تقسیم سود سهام نفت میان مردم را یکی از اقتصاددانان مطرح کشور معرفی می‌کند. این شخص مسعود نیلی است که اکنون ریاست دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف را بر عهده دارد و در دولت‌های قبلی از تدوین کنندگان سیاست‌های کلان اقتصادی بوده است. برنامه اول و سوم توسعه و تاسیس حساب ذخیره ارزی، از جمله اقدام‌های ثبت شده در کارنامه نیلی محسوب می‌شود. روزنامه اعتماد ملی پانزدهم اردیبهشت ماه ۸۸، صفحه‌ی نخست خود را به گفتگو با این اقتصاد دان و یادداشت‌های دیگری اختصاص داد که هدف آنها تشریح طرح او برای ایجاد تغییرات اساسی در تشکیلات وزارت نفت بود.

 

مصادره‌ی شعارهای رقیب

 

ارگان حزب اعتماد ملی روز سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت، اعلام «توزیع سود صنعت نفت» از سوی رئیس جمهور را «کپی کردن برنامه کروبی» و «سرقت طرح و ایده دیگران» خواند. سایت الف که به احمد توکلی، رئیس اصولگرای مرکز پژوهش‌های مجلس تعلق دارد، نیز اقدام احمدی‌نژاد را «مصادره برنامه اقتصادانان لیبرال» عنوان می‌کند. سایت الف می‌نویسد رئیس دولت نهم با این کار ضربه سختی به «برنامه پوپولیستی کروبی وارد کرد که شاید نفس تیم تبلیغاتی او را تا روز انتخابات بگیرد.» ظاهرا دو برنامه‌ی یاد شده فقط در ظاهر و در حد شعار انتخاباتی به هم شبیه‌اند، و قصد احمدی‌نژاد بی‌اثر کردن برد تبلیغاتی برنامه رقیب بوده است.

 

طرح دولت چیز دیگری است

مسعود نیلی در گفتگویی که ۲۹ اردیبهشت در روزنامه‌ی دنیای اقتصاد منتشر شده وجوه اختلاف این دو طرح را توضیح می‌دهد. او با اشاره به این که فروش اوراق مشارکت قبلا نیز وجود داشت، تاکید می‌کند «طرح رئیس جمهور هیچ نكته جدیدی نداشته و ارتباطی نیز با طرح من ندارد.» به گفته‌ی نیلی فروش اوراق مشارکت تدبیری برای تامین منابع مالی پروژه‌هاست و سود آنها ربطی به توزیع سود سهام نفت ندارد. کروبی در بیانیه دوم خود با اتکا به برنامه مسعود نیلی، از توزیع سهام نفت میان افراد بالای ۱۸ سال خبر داده و می‌نویسد «گام برداشتن در جهت مردمی كردن اداره، تولید و توزیع درآمدهای نفتی و خارج كردن آن از بودجه دولت، هدف اساسی این طرح است.»

 

برنامه‌ی اقتصادی یا شعار انتخاباتی

از گفتگو با شهروندان چنین برمی‌آید که جزییات فنی و اجرایی طرح‌های مطرح شده از سوی دو رقیب انتخاباتی برای اغلب مردم روشن نیست. ظاهرا آنچه در ذهن می‌ماند وعده‌هایی است که می‌تواند به جلب بخشی از آراء بیانجامد. سایت الف مدعی است برد کلام احمدی‌نژاد در دادن وعده‌های عامه‌پسند از کروبی بیشتر است و به همین دلیل او از مصادره شعارهای رقیبان سود خواهد برد. غلامحسین کرباسچی، رئیس ستاد انتخاباتی كروبی، می‌گوید تکرار شعارهای کروبی از سوی دیگر نامزدان انتخابات، نشانه‌ی درستی، حقانیت و استقبال جامعه از برنامه‌های اوست. کرباسچی متذکر می‌شود طرحی که دبیرکل حزب اعتماد ملی مطرح کرد «از یك سال‌ونیم قبل توسط آقای مسعود نیلی در دانشكده اقتصاد دانشگاه شریف در دست مطالعه و كار كارشناسی بوده» و فقط شعار انتخاباتی نیست.

دویچه وله


دنبالک ها: دویچه وله ،
آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

از آمارهای احمدی نژاد تا واقعیت كدام كارهای حیرت انگیز دولت را باید باور كنیم؟

چهارشنبه 30 اردیبهشت 1388 11:30 ق.ظ   نویسنده : حسن      


در همایش مدیران صنعت نفت از اینكه برخی “كارهای حیرت‌انگیز ‌دولت نهم در صنعت نفت را باور نمی‌كنند” اظهار تعجب نكرد و با این حال گفت: “حق نمی‌دهیم این كارها ‌را تخطئه كنند چرا كه این كارها به حساب خانواده كشور است.” ‌محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در این سخنرانی به ارائه آمـارهـای مختلـف در صنعـت نفت كه حاصل عملكرد دولت در چهار ‌سال گذشته است پرداخت و اظهار داشت: “در زمینه صنعت نفت در كمتر از چهار سال معادل ۶۶ میلیارد دلار ‌سرمایه‌گذاری محقق و بیش از ۷۰ میلیارد دلار قرارداد منتشر شده، این مقدار فعالیت چه موقع سابقه داشته ‌است؟”

 

اما یك كارشناس حوزه انرژی درباره این آمارها و سخنرانی رئیس‌جمهور در همایش صنعت نفت به ارائه ‌اطلاعات و آمارهایی پرداخت كه عملكرد دولت را با آنچه رئیس‌جمهور ‌اعلام كرده، متفاوت می‌سازد. ‌ علی‌اكبر عظیمی در گفتگو با آفتاب اظهار داشت: “صادرات نفت خام در حدود چهار سال ‌دولت احمدی‌نژاد با قیمت میانگین هر بشكه ۷۰ دلار صورت گرفت. این در حالی است كه در دوره چهار ‌سال دوم ریاست‌جمهوری خاتمی، میانگین قیمت هر بشكه نفت ۲۷ دلار و در چهار سال اول ۱۸ دلار بـود.”وی افزود: “در دور اول ریاست‌جمهوری خاتمی با وجود ‌فروش نفت با قیمت متوسط ۱۸ دلار، ۹/۳ میلیارد دلار از منابع داخلی و ۷/۱۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ‌خارجی در صنعت نفت انجام شد یعنی در چهار سال اول دولت خاتمی با نفت متوسط ۱۸ دلار حدود ۶/۲۲ ‌میلیارد دلار در بخش صنعت نفت سرمایه‌گذاری شد.” مسئول كمیته انرژی ستاد مـردمـی مـدیـران و مـتـخـصـصـان سـتـاد انـتخابات میرحسین موسوی تصریح كرد: “در ‌چهار سال دوم مسئولیت دولت خاتمی نیز با توجه به قیمت متوسط ۲۷ دلاری هر بشكه نفت ایران، ۹/۶ ‌میلیارد دلار از منابع داخلی و ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی، در بخش نفت انجام شد.”

 

‌ عظیمی افزود: “این در حالی است كه بر اساس آمار در چهار سال مـسـئولیت دولت نهم با وجود افزایش شدید درآمدهای نفتی و فروش هــر بـشـكــه نـفــت بــه قـیـمـت مــتـــوســـط ۷۰ دلار، ‌ســـــرمـــــایـــــه‌گـــــذاری داخــلـــی ۸/۱۵ مــیــلــیـــارد دلار و سـرمـایـه‌گـذاری خـارجی ۲/۸ میلیارد دلار در صنعت نـفـت انـجام شد ‌یعنی تنها ۲۳ میلیارد دلار در خوش‌بینانه‌ترین حالت؛ چرا كه بخشی از این سرمایه‌گذاری‌ها هنوز تحقق نیافته ‌و یا به دلیل برخی سیاست‌های دولت به حال تعلیق درآمـــده اســـت.”

 

وی هــمــچــنــیـــن بــه وضـعـیــت بهره‌برداری ایران از میدان مشترك پارس جنوبی اشاره كرد و اظهار داشــــت: “ایــــران ‌در ســـال ۸۴، از مــیـــدان گـــازی پارس‌جنوبی كه بین كشور ما و قطر مشترك است ۱۴۰ میلیون متر مكعب در ‌روز عملكرد برداشت داشته است. در همین سال میزان برداشت‌های قطر ۱۵۰ میلیـون مترمكعب در روز ‌بـود. ایـن مـیـزان بـرداشـت بـرای قطر در دولت احمدی‌نژاد و در اواخر سال ۸۶ به ۳۰۰ میلیون مترمكعب ‌رسید در حالی كه عملكرد ایران در برداشت از گاز این میدان همچنان همان ۱۴۰ میلیون مترمكعب بود.”این كارشناس حوزه انرژی تصریح كـرد: “در حـال حـاضر بر اساس آخرین آمار و اطلاعات، عملكرد تولید ‌قطر از میدان پارس‌جنوبی بـه ۳۶۰ میلیون مترمكعب در روز و عملكرد برداشت ایران به ۱۸۵ میلیون ‌مترمكعب در روز رسیده است.” ‌

 

وی ادامه داد: “در واقع این آمار نشان می‌دهد كه در چهار سال دولت نهم، برداشت ایـران از میدان ‌پارس‌جنوبی حدود ۴۵ میلیون مترمكعب افزایش یافته، در حالی كه برداشت قطر از گاز این میدان به دو برابر ‌ایران یعنی ۳۶۰ میلیون مترمكعب رسیده است.”‌ عظیمی همچنین به بخش اكتشافات در دولت خاتمی و احـمـدی‌نـژاد اشـاره كـرد و افـزود: “اكـتـشافات هیدروكربن ‌مایع در دولت اصلاحات ۹۴ میلیارد بشكه نفت درجا بود در حالی كه در چهار سال دولت احمدی‌نژاد این ‌اكتشافات تنها ۸/۶ میلیارد بشكه است.” ‌ وی در پایان با اشاره به افزایش شدید درآمدهای نفتی در دولت نهم گفت: “بخش اصلی این درآمدها باید در ‌جهت برنامه‌های توسعه‌ای و عمرانی كشور به مصرف می‌رسید كه متاسفانه اینگونه نشد و درآمدهای نفت ‌بیشتر صرف هـزیـنـه‌هـای جـاری واردات بـرخـی كـالاهای مصرفی شد كه هیچ اثری بر تولید و توسعه كشور ‌نداشت.” ‌

 

آفتاب یزد


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

من میخام یه Host تهیه کنم، چیکار کنم؟

سه شنبه 29 اردیبهشت 1388 05:54 ب.ظ   نویسنده : حسن      


قبل از هر چیز تبریک می گم که قصد داری به جمع سایت دار ها بپیوندی و یا اگر سایت داری تبریک میگم که تا الان تونستی سرپا نگهش داری. من توی اینترنت طی این سال ها یاد گرفتم که همه چیز بده بسون هست. یعنی اگر من از اطلاعات بیشمار رایگان موجود استفاده می کنم باید جبران کنم و تجربیاتم رو در اختیار سایر افراد بذارم.به همین دلیل این بار بد ندیدم تا به دنیای خطرناک (!) میزبانی وب ( یا هاستینگ یا هوستینگ) کمی قدم بذارم و زودی برگردم سر جایی که هستم. در این نوشتار قصد دارم تا یه سری از عواملی رو که قبل از تهیه یک میزبان اینترنتی باید مد نظر داشت برای شما بازگو کنم تا لذت بیشتری از آگاهانه عمل کردن ببرید.

خرید از نماینده ی نماینده ( Reseller ) یا خود نماینده یا ارائه دهنده اصلی؟!

reseller_imageباید توجه کنید که همیشه علی رغم وجود برخی مزایا، مشکلات زیادی به خاطر وجود واسطه ها و دلال ها به وجود میاد. وقتی که شما از نماینده فروشی که خود نماینده فروش یک شرکت دیگه هست فضایی رو خریداری می کنید باید برای گرفتن پشتیبانی مطلوب هم دو برابر حالتی که از فروشنده اصلی فضایی رو تهیه می کنید زمان بگذارید. در بیشتر مواقع نماینده های فروش خرده پا از پاسخگویی جامع و لازم معذورند و در این میان زمان به سرعت هدر میره تا مشکل حل بشه. در این میان بسیاری از نماینده های فروش آگاهی و دانش کافی از مسئولیتی که بر عهده دارن ندارند و تنها اهداف اقتصادی و صرفا چند تجربه کوچک موفق اون ها رو به این کسب و کار سوق داده. باید در حین تهیه میزبان به سوابق شرکت نماینده به خوبی دقت کرد. اگر سوابق و مشتریان شرکت در معرض دید نیست و یا قابل یافتن نیست باید آگاه بود که یکی از سر نخ های نوپا بودن شرکت به دست اومده.

ادامه مطلب
دنبالک ها: منبع ،
آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

سخنرانی آقای احمدی نژاد و نیاز اسرائیل

شنبه 5 اردیبهشت 1388 02:33 ب.ظ   نویسنده : حسن      


خیلی‌ها در دنیا به اوباما و سیاستهای جدید آمریکا دل‌ بسته بودند که شاید در نتیجه آن اسرائیل مهار شود. اسرائیلی‌ها هم حسابی به تکاپو افتاده بودند. از همه اهرم‌های سیاسی و اقتصادی استفاده می‌کردند که منزوی نشوند. مردم آمریکا و اروپا از اینکه قربانی مصالح اسرائیل در جهان هستند، ناراحت بودند. رهبران اروپا وآمریکا این را می‌دانستند. در جریان سخنرانی آقای احمدی‌نژاد به سوئیس، عملاً قدرتمندان دنیا بهانه پیدا کردند یکبار دیگر پشت سر اسرائیل بایستند. اسرائیل بیشتر از همه به چنین فضایی نیاز داشت که در سخنرانی آقای احمدی‌نژاد به وجود آمد. حتما آن روز جشن و شادمانی بزرگی در سرسرای دولتی اسرائیل برپا بود.
آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

جنون زیبایی در ایران، دماغ‌های سربالا زیر روسری

شنبه 5 اردیبهشت 1388 02:26 ب.ظ   نویسنده : حسن      


زمانی، مسافری از غرب نوشته بود: “زیبایی زنان ایرانی چنان خیره‌کننده است که هوش از سر بیننده می‌رباید” ولی امروز چه چیز در ایران زیبا به شمار می‌رود؟ زیبا، هر آن چیزی ست که کانال‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهند. زیبا، هر آن چیزی ست که در فیلم‌های هالیوود نشان داده می‌شود. امروز زنان ایرانی باور خود را به بی‌همتا بودن خویش از دست داده‌اند.

اشپیگل آنلاین (۱۹ آوریل) در گزارشی که تنها به بخشی از زنان جامعه و به ویژه تازه به دوران رسیده‌هایی اختصاص دارد که در یک جامعه بی‌تولید و در یک اقتصاد بیمار، فقط مصرف می‌کنند، و تصویری به شدت نادرست از زنان غربی و زندگی در غرب دارند، زیر عنوان کوتاه «جنون زیبایی در ایران» چنین می‌نویسد:

جنون زیبایی زیر روسری غوغا می‌کند. زنان ایرانی برای برنزه شدن تا مرز بیهوشی زیر آفتاب جزغاله می‌شوند و برای لاغر شدن جرعه جرعه سرکه می‌نوشند.

ادامه مطلب
آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

اکسیر عشق و محبت و شنگولی - درمورد سخنرانی دکتر احمدی نژاد در دوربان

شنبه 5 اردیبهشت 1388 02:21 ب.ظ   نویسنده : حسن      


متن سخنرانی دکتر احمدی نژاد درنشست دوربان را می خوانم. رییس جمهور ایران پس از بیان دیدگاهش در مورد موضوعات متعددی، از نژادپرستی گرفته تا وضعیت اقتصاد جهانی، سخنانش را با دو نکته پایان می برد. نکته ی اول، بطور خلاصه، اهمیت ِ همکاری بین المللی است و نکته ی دوم این پاراگراف است:

نظر به عدم کارایی نظام‌ها و مناسبات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی بین المللی لازم است با ملاحظه ارزشهای الهی و انسانی و تحلیل درست و واقعی از انسان و براساس عدالت و ارزش‌گذاری به حقوق همه انسان ها در سراسر جهان و اعتراف به اشتباهات گذشته مدیریت مسلط و با تغییر در نگاه و رفتار نسبت به اصلاح در ساختارهای موجود اقدام شود. در این رابطه تغییر فوری در ساختار شورای امنیت و حذف امتیاز تبعیض آمیز حق وتو و تغییر در نظام مالی و پولی جهانی باید در دستور کار قرار گیرد. بدیهی است عدم درک فوریت در تغییر معادل هزینه‌های سنگین‌تر تغییر است. (تاکیدها از من)

کمی به این چند جمله  دقت کنیم.

ادامه مطلب
آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • حسن (1881)